آخرین مقالات
استفاده از زامبی ها در آموزش جغرافیا

استفاده از زامبی ها در آموزش جغرافیا

استفاده از زامبی‌ها در آموزش جغرافیا نمونه‌ای موفق از کاربرد بازی‌کاری

اگر شما هم مانند خیلی‌های دیگر با روش آموزشی روتین، آموزش دیده‌شده باشید، چیز زیادی را از دوران راهنمایی به یاد نمی‌آورید. این به خاطر کم‌توجهی شما به درس نیست، به این خاطر است که روش یادگرفتن شما طوری نبوده که همه‌ی مطالب در ذهن شما بماند. یادگیری جغرافیا به‌تنهایی خسته کننده بوده و بندرت یک متن پرمفهوم جغرافیایی به اطلاعات قبلی شما از جغرافیا اضافه شده. “دیوید هانتر”، یک معلم جغرافیا است که به پایه‌های اول و دوم راهنمایی درس می‌دهد “در مدرسه‌ی بیگ پیکچر (Big Picture) در شهر بلویو (Bellevue) در ایالت واشنگتن” به تازگی برای رسیدگی به این مسائل یک برنامه‌ی آموزشی ارائه داده، و در حال تغییر روش همکاران خود، مقامات دولت و تغییر رویکردی که شورای ملی آموزش‌وپرورش در آینده برای جغرافیا دارد، می‌باشد.

عملکرد کلاس آقای هانتر در درجه‌ی اول مشابه پیاده‌سازی پروسه‌ی یک بازی است، که شامل مواردی چون وظایف واضح و روشن، بازخوردهای نامتناقض و استوار و در نهایت یک موضوع واحد به نام “زامبی‌ها” می‌شود. برنامه‌ی درسی‌ای که با عنوان “آموزش مبتنی بر زامبی: درس جغرافی، مجموعهای درسی برای کشف زامبی‌ها” نام‌گذاری شده، با یک رمان گرافیکی مبتنی بر زامبی‌ها، جایگزین کتاب‌های درسی استاندارد کنونی شده، و به پیاده‌سازی جنبه‌های متفاوت بازی‌کاری پرداخته.

“رکون مرده” نام سری داستان‌هایی است که برای آموزش‌های مبتنی بر زامبی‌ها انتخاب شده. این داستان‌ها، به تنهایی و بدون  اینکه کاربردشان را در بازی‌کاری در نظر بگیریم جذاب می‌باشند، اما کاربردشان در آموزش‌های مبتنی بر زامبی‌ها مدنظر است. در رکون مرده پنج پروژه وجود دارد که دانش‌آموز باید دنبال کند -از مرحله‌ی شیوع زامبی‌ها تا مرحله‌ای که باید به بازسازی جامعه پرداخت-.

هر کدام از این پنج پروژه مفاهیم جدیدی از جغرافیا را به دانش‌آموزان یادمی‌دهد، و در ضمن اینکه چطور از این مفاهیم برای نجات zombie apocalypse استفاده کنند. در پایان هر یک از این پروژه جالب و مفرح پروژه‌های جدید و جالبی در باب جغرافیا پیشنهاد داده‌شده که دانش‌آموزان می‌توانند روی این پروژه‌ها کارکنند. این پروژها خوانندگان را به فکرکردن درباره‌ی اینکه چطور می‌توانند همانند یک جغرافی‌دان فکر و عمل کنند، تشویق می‌کنند.

ماجرای رکون مرده در ناحیه‌ای برون‌شهری، در آستانه‌ی zombie apocalypse آغاز می‌شود.

۱-      در پروژه اول (از همان پنج پروژه)، یک دانش‌آموز بهمراه معلمش به پیش‌بینی و هشدار در مورد شیوع زامبی‌ها می‌پردازند. کاراکترهای داستان از مفاهیم جغرافیایی چون نقشه‌برداری و تشخیص مناطق امن، برای آماده‌شدن جهت رویارویی با زامبی‌ها، استفاده می‌کنند.زامبی

۲-      پروژه دوم در خلال شیوع کامل زامبی‌ها و درگیری‌ها رقم می‌خورد. دانش‌‌آموز ما به طور نسبی در وضعیت امنی قرار دارد، اما هنوز در حال فرار است، آنهم با تجهیزات کم. کاراکتر اصلی داستان قادر است با استفاده از مهارت نقشه‌کشی ذهنی و درک درستی از سیستم‌های اقتصادی، منابع مورد نیاز برای زنده‌ماندن را پیدا کند. با این حال، زامبی‌ها تنها موضوعی نیستند که باید نگرانشان باشد، بلکه گروهی که اشتباها سالم در نظر گرفته‌شده‌اند، یک خطر برای بازماندگان سالم محسوب می‌شوند.

۳-      در پروژه سوم، دانش‌آموز ما و گروهی از بازماندگان تصمیم می‌گیرند جایی را برای اقامت انتخاب کنند. این گروه باید با یکدیگر همکاری و همفکری کنند تا بتوانند بر اساس جغرافیای فیزیکی منطقه، بهترین مکان را انتخاب کنند (منظور از جغرافیایی فیزیکی آب و هوا و شکل اراضی می‌باشد). در ضمن دانش‌آموزان باید تصمیمات خود را بر اساس اطلاع داشتن از خطرات طبیعی موجود بگیرند، و البته تجزیه و تحلیل رابطه‌ی بین مهاجرات بازماندگان و مهاجرت زامبی‌ها (چون زامبی‌ها به طرف جایی که انسان سالم وجود داشته باشد حرکت می‌کنند).

۴-      در پروژه چهارم، این گروه برای ساختن جامعه‌ای که از زامبی‌ها و بازمانذگان خطرناک در امان باشد تلاش می‌کنند. برای اینکه این جامعه افرادی وظیفه‌شناس داشته باشد، باید به خواسته‌های افراد توجه کرد، از درگیری‌ها جلوگیری نمود، و تاثیرات این جامعه را بر محیط اطراف آن را مورد مطالعه قرار داد.

۵-      پروژه پبنجم که پروژه‌‌ی آخری هم هست، این سفر حماسی را به پایان می‌برد. خواهیم دید که چگونه دانش‌آموز ما چه کمکی به بقای جامعه-برای مدت طولانی- چه می‌کند. این جامعه برای یافتن سکونتگاه‌های دیگر و توسعه‌ی تجارت با کسانی که قابل اعتمادند تلاش می‌کند. آنها سیاست‌هایی را برای مردمی که می‌خواهند به اطراف مهاجرت کنند، تدوین می‌کنند. در صحنه‌ی نهایی، شخصیت اصلی داستان نشان می‌دهد که از طریق برنامه‌ریزی درست، درس گرفتن از گذشته، و استفاده از ابزار مناسب، جامعه می‌تواند بر بزرگترین چالش‌های خود از جمله zombie apocalypse، غلبه کند.

زامبی2

برنامه درسی‌ “آموزش‌های مبتنی بر زامبی‌ها” همه‌ی چیزهایی را که یک کلاس برای آموزش جغرافیا لازم دارد را دربردارد، کاملا دقیق بوده، و بر اساس استانداردهای ملی تدوین شده. این برنامه شامل درس‌های روزانه، جزوات، پروژه‌ها و تمام مواردی که برای ارزشیابی لازم است، می‌شود. این درس‌ها و پروژه‌ها با در داخل سری داستان‌های “رکون مرده” گنجانده‌شده‌اند. در حال حاضر معلمان در سراسر جهان در حال استفاده‌کردن از برنامه‌ی درسی‌ای که بر اساس استفاده از زامبی‌ها تدوین شده استفاده می‌کنند.

در اینجا نموداری را که نشان می‌دهد بودجه‌ای که برای این روش آموزشی در نظر گرفته شده در چه قسمت‌هایی استفاده شده:

زامبی3

منابع:

http://www.gamification.co/2013/06/28/how-to-teach-and-engage-students-with-zombies/

http://www.kickstarter.com/projects/hunterd/dead-reckon-the-zombie-based-learning-graphic-nove

جوابی بنویسید