آخرین مقالات
بازی‌کاری در تجارت الکترونیکی ( بخش اول )

بازی‌کاری در تجارت الکترونیکی ( بخش اول )

دیگر روزهایی که بازی‌های رایانه‌ای فقط برای پسران نوجوان بود تمام شده است. امروزه این بازی‌ها توسعه یافته و صنعت پرمنفعتی محسوب می‌شود. در این مقاله گابریلا گریفی۱ ارتباط این بازی‌ها با تجارت الکترونیکی را بیان می‌کند.

با توجه به پژوهشی که توسط انجمن نرم‌افزارهای فرهنگی انجام گرفته، در حال حاضر متوسط سن بازیکنان حرفه‌ای رایانه‌ای (‌گیمرها) ۳۰ سال است. برای بیشتر روشن شدن مطلب می‌توان گفت که براساس سازمان ساعتچی و ساعتچی۲، ۴۶درصد گیمرهای تبلت۳ را بانوان تشکیل می‌دهند. بازی‌ها وارد یک بازار انبوه شده‌اند.

بازی‌کاری در واقع اپلیکیشنی برای تئوری بازیها، مفاهیم و تکنیک‌های مربوط به زمینه‌های غیربازی است که آنها را سرگرم کننده و جذاب می‌سازد. این عبارتی است که برای توضیح مفهوم بازی‌کاری در فرهنگ لغت آکسفورد در سال ۲۰۱۱ بکار رفته است.

یکی از روندهایی که در سال ۲۰۱۲ آغاز شد،‌ گسترش بازی‌کاری از طریق بخش‌های سنتی مانند تناسب اندام و رسانه‌ها و سپس استفاده از آن در موضوعات مهمتری مثل آموزش و تجارت الکترونیک بود. بعضی از منابع حتی از عبارت gCommerce که ترکیبی از بازی‌کاری (gamification) و تجارت الکترونیک (eCommerce) است نیز استفاده می‌کنند.

برندهای بسیار معروف مثل  DKNY و Nike چندسالی است که از طریق عناصر بازی خریداران را جذب می‌کنند.

در اواخر سال ۲۰۱۱، شرکت Nike یک کمپین بنام Winter Angry  راه اندازی کرد. بازیکنان این بازی، به ورزشکاران برجسته کمک می‌کردند که در حال تمرین و مسابقه بدن خود را گرم نگه دارند. در یک بازی، بازیکنان واکنش‌های طبیعی بدن خود را برای برنده‌شدن جوایز چک می‌کردند.

کسانی که بالاترین امتیازات را در طی دوره مشخصی بدست آوردند، واجد شرایط برای برنده شدن یک مسافرت بودند. این بازی باعث فروش مجموعه زمستانی نایک شد و همچنین نام تجاری آن را ترویج داد.

بنابراین سایت‌های تجارت الکترونیکی برای استفاده از بازی‌کاری به چه عناصری نیاز دارند؟

برای شروع، بازی‌کاری محصولات شما را برجسته تر نشان می‌دهد. خریداران زمان بیشتری را در سایت شما سپری خواهند کرد. این نیز به نوبه خود وفاداری مشتریان و درآمد حاصل را افزایش می‌دهد.

با ارائه یک فعالیت اضافی بر روی سایت، شما در حال غنی سازی تجربه مشتریان خود هستید، طوریکه آنها احساس سرمایه گذاری دارند و حتی به احتمال زیاد مایل خواهند بود که دوباره در بازی شرکت کنند (دوباره خرید کنند).

چه عناصری از بازی‌کاری را به یک سایت می‌توان اضافه کرد؟

برای یک شروع ساده، تعدادی از عبارات کلیدی وجود دارند که با بازی‌کاری درگیرند. این عبارات عبارتند از وضیعت،‌ سطوح، دستاوردها، مدال‌ها و …. اضافه شدن هر کدام از این مفاهیم به خرید محصولات سایت، باعث ترغیب حس رقابت و بازی در مشتری می‌شود. تعدادی از شرکت‌ها وجود دارند که به ارائه خدمات بازی‌کاری به سایت‌ها مشغولند.

یکی از این شرکت‌ها، Badgeville است که در ماه نوامبر ۲٫۵ میلیون دلار بودجه برای ارائه خدماتش به مخاطبان خود در سراسر جهان سرمایه‌گذاری کرد. سازمان‌های راه‌اندازی مستقر در ایالات متحده آمریکا، ابزار و رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار(API) هایی را به سایت‌های تازه‌کار پیشنهاد می‌کند که عناصر بازی‌کاری همچون مدال‌ها را به این سایت‌ها اضافه کند.

بسیاری از ارائه‌دهندگان اینگونه خدمات مثل Gigya نیز که سایت‌ها را به شبکه‌های اجتماعی متصل می‌کند، در حال حاضر از عناصر بازی‌کاری استفاده می‌کند.

با این وجود تعدادی از بایدها و نبایدها در استفاده از این عناصر وجود دارد که با استفاده از تجربیات کاربران شناخته می‌شود.

آیا شما به اهداف و نیازهای مشتریانتان می‌اندیشید؟

این تفکر که استفاده از یک روش بازی‌کاری برای همه مخاطبان مناسب است، کمی احمقانه به نظر می‌رسد. شرکت‌ها باید با توجه به اهداف و مشتریان خود مکانیزم مناسبی را انتخاب کنند.

سام فولر۴ ، مدیرعامل و مسئول بریتانیایی اوقات فراغت در بانک سرمایه‌گذاری بین‌المللی Altium می‌گوید:” اگر بازی‌هایی که در بازی‌کاری یک شرکت استفاده می‌شود، ماهرانه و حرفه‌ای نباشد، آن شرکت را متحمل خطرات جدی می‌کند. شما نباید با رنجاندن مشتری ویا ایجاد یک احساس منفی در صورتیکه در پایان پیروز نشوند و یا در صورت لذت نبردن از بازی، نام تجاری خود را خدشه‌دار کنید.”

—————————————————————————

۱٫ Gabriella Griffith

2. Saatchi & Saatchi : یک آژانس تبلیغاتی جهانی است.

۳٫ Tablet

4. Sam Fuller

منبع : http://esellermedia.com/2013/01/11/gamification-in-ecommerce-part-one/

درباره‌ی مینا نوروززاده

جوابی بنویسید