آخرین مقالات
بازی‌کاری در خانه ـ همه هر روز یک برنده‌اند!

بازی‌کاری در خانه ـ همه هر روز یک برنده‌اند!

آیا تا بحال تلاش کرده اید که بچه‌های خود برای کمک در کارهای خانه مشتاق کنید یا لااقل آنها را مجاب به مسئولیت‌پذیری بکنید؟ من بارها این‌کار را انجام داده‌ام و اکثرا با شکست مواجه می‌شدم، طوری که همه کارها را خودم به تنهایی انجام می‌دادم، در حالی‌که بچه‌ها در حال تماشای تلویزیون بودند! به همین خاطر یک برنامه هوشمندانه تدارک دیدم.من یک دوره ی رایگان در این باره گذراندم که به صورت آنلاین و با کلیپ های ویدیویی تدریس می شد.[۱]

[۱]www.coursera.org

در یکی از این کلیپ‌های ویدیویی استاد از من خواست که تمام کارهایی را که در زندگی واقعی می‌توان با بازی‌کاری انجام داد را لیست کنم. بازی‌کاری یعنی اینکه براساس یک سری قوانین بصورت داوطلبانه در بازی شرکت کنیم و با انجام یک سری کارها و رسیدن به موفقیت پاداش‌هایی بگیریم. برای این کارباید از ویژگی‌های بازی‌ها مانند مرحله به مرحله بودن و پاداش و مدال‌ها استفاده کرد.

در ابتدا این موضوع برایم کمی برایم عجیب و مبهم بود، اما وقتی مثال‌هایی همچون استفاده یک شرکت از حس رقابت بین مردم برای فروش بیشتر کالاهای خود و یا استفاده از تکنیک‌های بازی‌کاری برای به کار گرفتن کارمندان یک شرکت را دیدم، به این نتیجه رسیدم که در تمامی این مثال‌ها ویژگی‌های یک بازی مثل مرحله‌ای بودن و پاداش و مدال وجود دارد و بنابرین کار سختی نیست.

ما در این دوره متوجه شدیم که بازی‌کاری یک راه قدرتمند و جالب برای تغییر رفتار است. وقتی یک بازیکن به بازی راه می‌یابد، در آن به اندازه‌ای احساس شادی و قدرت می‌کند که توانایی به انجام رساندن بسیاری از کارها را بدست می‌آورد که البته این توانایی می‎تواند برای اهداف خوب و بد استفاده شود.

در طی این دوره شروع به فکر کردن درباره عملی کردن این دانسته‌های جدید خود کردم. به همین خاطر رفتار خود را در برخورد با اعضای خانواده‌ام عوض کردم. برای انجام هر کدام از کارهای خانه امتیازی در نظر گرفتم و برخلاف انتظارم با استقبال فرزندانم مواجه شدم. این امتیازبندی آنها را برای کمک در کارها تشویق کرد. آنها با اشتیاق فراوان سعی می‌کردند که امتیازشان از بقیه بیشتر شود تا در آخر هفته جوایز بیشتری کسب کنند.

gamification-at-home11

همه اعضای خانواده باهم لیستی از کارهای خانه و امتیازاتی که برایشان در نظر گرفته شده بود را تهیه کردیم :

چیدن میز شام ۱ امتیاز

شام پختن ۱ امتیاز

جمع کردن میز شام ۱ امتیاز

مدرسه رفتن ۱ امتیاز

انجام تکالیف مدرسه ۱ امتیاز

تمیز کردن اتاق ۱ امتیاز

خالی کردن سطل آشغال ۱ امتیاز

آب دادن به گلها ۱ امتیاز

اتو کردن لباس ۲ امتیاز

و…….

و هم‌چنین لیستی از پاداش‌های آخر هفته‌ای برای این امتیازها در نظر گرفتیم.

gamification-at-home

من و خانواده‌ام مدت‌هاست که این شیوه را برای انجام کارهای خانه به کار گرفته‌ایم و همواره کارهایی را که شاید انجامشان بدون استفاده از این روش سخت و کسل کننده باشد، را به این لیست اضافه می‌کنیم.

درباره‌ی مینا نوروززاده

جوابی بنویسید