آخرین مقالات
زودفود و بازیکاری با پنالتی ها

زودفود و بازیکاری با پنالتی ها

یورو ۲۰۱۶ شاید مهمترین اتفاق یک ماه اخیر بود که سهم قابل توجهی از نگاه های مردم در سراسر جهان را به خود معطوف داشت.در جهانی که اقتصاد حرف اول را می زند مسلما تاثیرات جانبی اقتصادی زیادی از پرطرفدارین ورزش دنیا ساطع می شود. از توسعه صنعت توریسم میزبان گرفته تا سایت های شرطبندی و کمپین های تبلیغاتی تحت تاثیر این رویداد قرار گرفتند.

بسیاری از کسب و کارهای ایرانی نیز از این فرصت برای ترویج و برندینگ خود استفاده کردند.

طبق قولی که در باب کسب و کارهای ایرانی که از بازیکاری استفاده می کنند داده بودیم در این نوشته به بررسی سایت زودفود و کمپین پنالتی می پردازیم. zoodfood.com یک کسب و کار سفارش اینترنتی غذاست که احتمالا برای بسیاری از دنبال کنندگان استارتاپ های اینترنتی آشنا باشد.

این مدل کسب و کار، با ایجاد کردن ارزش افزوده هایی مثل راحتی سفارش ، قدرت انتخاب زیاد و پرداخت آنلاین برای مشتری حاشیه سود خود را با توجه به افزایش قابل توجه سفارش از رستوران ها از آن ها دریافت می کند.

نزدیکترین رقبای زودفود را می توان: chilivery ، bodofood  و ریحون نام برد که به نظر می رسد سهم کمتری از بازار داشته باشند.

کمپین پنالتی از همان ابتدا توجه مرا به خود جلب کرد چراکه طراحی هوشمندانه تری نسبت به مسابقات پیش بینی متداول داشت. زودفود قبلا هم با اقداماتی مثل کمپین مارپله علاقه خود را به بازیکاری نشان داده است.

در ادامه به مکانیزم های بازیکاری شده پنالتی و ویژگی های متمایز آن می پردازیم.

جدول رده بندی (Leaderboard)

zoodfoodbazikaran-1

از لحاظ مدل سازی می توان گفت این کمپین از مدل ساده PBL که مخفف Point,Badge & Leaderboard است استفاده کرده است اما ریزه کاری های خوبی را رعایت کرده به طور مثال در جدول رده بندی فقط نفرات اول دیده نمی شوند و شما می توانید امتیاز خود را با رقبای نزدیک خود ببینید تا حس ناامیدی کم و حس رقابت بیشتر شود.

از طرفی می توان گفت طراحی ساده و رنگ بندی ها شلوغ نیست و کاربر را مشوش نمی کند.

 

امتیاز (Point)

در بسیاری از سیستم های بازیکاری شده امتیاز رویت می شود. به نظر خیلی راحت و بدیهی می رسد که شما به سیستم خود امتیاز اضافه کنید اما حقیقت این است که وقتی یک سیستم پویا و همیشگی داشته باشید کار بسیار سخت می شود. امتیازات باید معنادار باشد و طریقه بدست آوردن آن باید گویا اما نه چندان راحت باشد. به علاوه وقتی شما رفتارهای مختلفی از کاربر بخواهید که برای شما ارزش کسب و کاری متفاوتی داشته باشد باید متناسب با آن به کاربر امتیاز دهید و نگه داشتن همبستگی (Corelation) آن ها باید مورد توجه قرار بگیرد.

البته در اینجا نه سیستم پایدار و همیشگی است و نه پیچیدگی خاصی دارد اما به نظر من یکی از مهمترین نکات این سیستم امکان انتخاب امتیاز هر سوال است.

 

حق انتخاب (Options)

z3

 

دادن حق انتخاب به کاربر می تواند کاربر را به وجد بیاورد. شما مسئول میزان ریسک خود هستید و باید در موقعیت های مختلف استراتژی متفاوتی را در انتخاب امتیاز اتخاذ کنید و این شما را به وجد می آورد

 

 

شانس (Chance)

نوع سوالات در موارد بسیاری شانسی بود و این به هیجان کار می افزود. مثلا می توان حدس زد برنده بازی بلژیک و مجارستان کدام تیم است اما اینکه اولین اوت به نفع چه تیمی باشد را احتمالا می شود با اینکه بازی را چه تیمی بازی می کند تحلیل کرد که باز هم شانسی محسوب می شود.

bazikaranzfood

 

 

 

 

 

 

که البته تلاش شده بود تعادلی بین سوالات شانسی و تحلیلی وجود داشته باشد.

 

مرحله (Level)

این بازی در سه مرحله انجام شد که در هر مرحله نیز تعداد و سختی سوالات بیشتر می شد.

 

عنصر اصلی را فراموش نکنید

به نظر من عنصر اصلی در هر سیستم بازیکاری شده ای سرگرمی (FUN) می باشد.نوع سوالات و نوع جایزه ها به کمک مکانیزم های بازیکاری توانسته بودند تا حدی این مهم را بدست بیاورند.

نکته دوم این است که یک بستر بازی کاری شده وقتی موفق است که با هدف کسب و کار از پیاده سازی آن همخوانی داشته باشد.دادن امتیاز اضافی به عنوان هدیه خرید از زودفود نه تنها باعث افزایش فروش و سودآوری می شد بلکه با بوجود آوردن تجربه خرید برای مشتری بهترین راه برای شناساندن و وفادار ساختن مشتریان محقق شد.

 

شاید عده ای از خوانندگان خرده بگیرند که بسیاری از این ایده ها در سایت های شرط بندی دیده می شوند و خلاقیت خاصی صورت نگرفته …به نظر من مهم، نتایج یک ایده بر روی شاخص های کلیدی عملکرد کسب و کار است که به نظر می رسد کمپین زودفود با تمام کش مکش های قانونی و ایراداتی که پیدا کرد بدست آورد.حداقل می توان به آن به عنوان یک نمونه موردی آموزشی نگاه کرد.

امیدواریم در ادامه بتوانیم نتایج این کمپین را هم در اختیار علاقه مندان قرار دهیم.

 

 

 

یورو ۲۰۱۶ شاید مهمترین اتفاق یک ماه اخیر بود که سهم قابل توجهی از نگاه های مردم در سراسر جهان را به خود معطوف داشت.در جهانی که اقتصاد حرف اول را می زند مسلما تاثیرات جانبی اقتصادی زیادی از پرطرفدارین ورزش دنیا ساطع می شود. از توسعه صنعت توریسم میزبان گرفته تا سایت های شرطبندی …

مرور بررسی

به این نوشته امتیاز دهید

امتیاز کاربر: 3.7 ( 1 آرا)
0

درباره‌ی کورش جمشیدی

مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف ، کارشناسی ارشد MBA دانشگاه خواجه نصیر طوسی ، سرپرست هسته ی مشاورین بازیکاری ایران در دانشگاه شریف ، مدیرعامل شرکت پویا سازان تجارت های نوین

جوابی بنویسید