آخرین مقالات
نمونه‌های موفق بازی‌کاری در آموزش(بخش سوم)

نمونه‌های موفق بازی‌کاری در آموزش(بخش سوم)

در بخش‌های قبلی با سه مثال موفق از بازی‌کاری در آموزش آشنا شدید. در این بخش با دو مثال دیگر از آن آشنا خواهید شد.

مثال ۴ از بازی‌کاری در آموزش

GoalBook: گردهم‌آوری تیمهای دانش‌آموزی حول برنامه‌های شخصی آموزشی

GoalBook  پلتفرمی آن‌لاین است که به معلمین ، والدین و دانش‌آموزان در جهت ردیابی پیشرفت آموزشی دانش‌آموزان یاری می‌رساند. ترکیب شبکه‌های اجتماعی و برنامه آموزشی انفرادی ((IEP) Individualized Education Program)  مجهز به نرم‌افزار ردیاب ، باعث شده است که  تعیین و تنظیم اهداف برای معلمین و دانش‌آموزان آسان گشته و برای تمام گروه‌های درگیر  در این برنامه از جمله والدین و معلمین ، همه چیز مشخص شود.

به وسیله GoalBook معلمین به آسانی می‌توانند به پروفایل تمام دانش‌آموزان دستیابی پیدا کرده و اهداف آن‌ها را مورد بررسی قرار دهند. همچنین معلمین می‌توانند میزان پیشرفت هر دانش‌آموز را نظارت کرده  که چقدر آن‌ها در دستیابی به اهداف خود موفق بوده‌اند. هنگامی که دانش‌آموز به هدف(وظیفه) خود رسید ، معلم می‌تواند به سرعت پروفایل او را به روز رسانی کند و آن را با سایر اعضای گروه به اشتراک بگذارد. از طریق صفحه وب ، معلم  می‌تواند به آسانی هر موفقیتی که دانش‌آموز به دست آورده را آپدیت کرده و به اشتراک سایرین گذاشته تا آن‌ها هم متوجه این موضوع شوند.

 GoalBook ابزاری بسیار شگفت انگیز بازی‌کاری برای معلمین است که ساعت‌ها تلاش برای دنبال کردن میزان پیشرفت دانش‌آموزان در اهداف خود را به چند دقیقه تبدیل می‌کند و به معلمین این اجازه را می‌دهد که سریعا والدین را متوجه هرگونه تغییر ، پیشرفت و مشکلات مرتبط با فرزندان خود بکند.

مثال ۵ از بازی‌کاری در آموزش

The World Peace Game: بازی مبتنی بر شبیه سازی محیط سیاسی در کلاس درسی

 ابداع خلاقانه محقق ایالت ویرجینیا ، جان هانتر(John Hunter) ، بازی The World Peace Game  ، بازی غنی و مفصل در زمینه شبیه سازی محیط سیاسی است که دانش‌آموزان جوان را دعوت به کاوش در جهانی نه شبیه جهان ما ، بلکه جهانی شامل چهار یا پنج ملت پیشرو می‌کند. هر کشور توسط هر تیم دانش‌آموزی رهبری می‌شود ، که آن‌ها را تشویق به بررسی ارتباطات جهانی و یادگیری طبیعت پیچیده روابط میان ملت‌ها می‌کند.

به وسیله این برنامه می‌توان جهان را از دید اجتماعی ، اقتصادی و فلسفی مورد بررسی قرار داد و با چالش‌هایی چون بحران‌های محیطی و یا خطر جنگ مواجه شد.

معلمین اطلاعاتی را به دانش‌آموزان معرفی می‌کنند که این اطلاعات ، مطالب اولیه‌ای را در رابطه با شرایط موجود ، منابع ، وضعیت سیاسی ، بحران‌های جدید ، مسائل محیطی و وضعیت نظامی ارائه می‌دهد. بدین وسیله، دانش‌آموزان تشویق به استفاده از مهارت و خلاقیت خود برای جستجو در راه حلی برای منفعت تیم خود و همچنین ارتباطات جهانی می‌شوند.

هدف اصلی این ابزار بازی‌کاری درزمینه آموزش دستیابی به وضعی سازگار برای هر ملت و ارتقا  بهروزی و موفقیت جهان  با کمترین مداخله نظامی می‌باشد. هدف بعدی این برنامه این است که هر دانش‌آموز درک بیشتری از اهمیت اطلاعات و نحوه استفاده از آن را داشته باشند. اغلب راه ‌حل‌های این دانش‌آموزان جوان نوآورانه و شگفت انگیز هستند. نه تنها این یک ابزار فوق‌العاده بازی‌کاری در زمینه آموزش است ، بلکه درسی بزرگ برای یادگیری جامعه‌ی خودمان نیز می‌باشد.

منبع:

http://www.yukaichou.com/gamification-examples/top-10-education-gamification-examples/

درباره‌ی ابراهیم آریان

جوابی بنویسید