آخرین مقالات

نمونه های موفق بازی کاری در تجارت الکترونیک

بازی کاری در حوزه تجارت الکترونیک(سری اول)

بازی کاری علم تحول آفرین روز است و هر روز مثال های فراوانی از بازی کاری در اطرافمان می بینیم.در ادامه چند مثال دیگر از استفاده بازی کاری را با هم بررسی خواهیم کرد.

بسیاری از شرکت های تجارت الکترونیکی (E-Commerce) امروزه بازی کاری را یکی از راهکارهای موثر برای پیشرفت و افزایش مشتری و سطح وفاداری مشتریان می دانند و از آن بهره گرفتند.شاید یکی از موج های منفی وارد شد به بازی کاری و پیش بینی های ناامید کننده تحلیل گران در مورد این ابزار به سبب استفاده ناآگاهانه و غیرعلمی از آن بوده و این تصور غلط که اضافه کردن چند المان بازی یا افزودن چالش ها و پاداش ها به فرآیندهای فروش می تواند شما را به اهداف مذکور برساند،یکی از عوامل ناامیدی مقطعی از بازی کاری بود.این در حالی است که سال گذشته بود که Gabe Zicherman  درباره بازی کاری گفت : پاداش مشتریان وضعیت بهتر آن ها نسبت به دیگران است.وی در این باره معتقد است کاربران همانند بازی های ویدیویی از داشتن القاب و عناوین لذت می برند .

Teleflora ،تجربه ی موفق دیگری از بازی کاری در بیزینس های آنلاین:

Teleflora ، یک گلفروشی آنلاین در آمریکاست که به جز آمریکا به بقیه نقاط دنیا نیز گل ارسال می کند و شما می توانید از روی عکس هایی که در سایت نمایش داده می شود محصول خود را سفارش دهید. این شرکت حراج های فراوان و تخفیف های زیادی را به کاربران خود ارائه می دهد.یکی از ساختارهایی که استفاده کرده اعطای امتیاز به کاربران در صورت بررسی محصولات یا گذاشتن نظر ، پاسخ به پرس و جوها و تردید های مشتریان دیگر و یا به اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی توسط کاربران است.اگر شما اولین کاربر باشید از یک محصول جدید دیدن می کنید و یا نظر می دهید یا به نظرات دیگران پاسخ می دهید امتیازات اضافی را درو خواهید کرد. هر چه کاربران بیش تر پیش روند و امتیازات و عناوین مختلف را بدست آورند Teleflora عناوین متنوع تر و بهتری برای آن ها درنظر گرفته است به علاوه حضور یک ابلوی امتیازات(Leaderboard) هم باعث می شود کاربران از وضعیت خود نسبت به دیگران مطلع باشند.

استفاده از المان های بازی کاری

استفاده از المان های بازی کاری

نتایج تحقیقات نشان می دهد:

–         ترافیک ارجاع از Facebook بیش از ۱۰۵% افزایش یافت.

–          تعداد عکس ها و ویدیوهای آپلود شده Teleflora تا ۱۰ برابر بیشتر شد.

–         نرخ گفت و گوها در سایت تا ۹۲% افزایش یافته است.

با اینکه Teleflora یک مثال خوب برای سربلندی بازی کاری است اما هنوز هم جای کار بسیاری برای بازیکاریزه کردن آن وجود دارد.

 

Step 2 مشابه اما بهتر:

Step2 نام شرکتی است که به صورت آنلاین به فروش اسباب بازی ها مشغول است.او نیز از بستر مشابهی مانند مثال گلفروشی استفاده می کند اما تاحدی آن را ارتقا داده است. اینجا یک تابلوی امتیاز واضح و مستقیم وجود ندارد بلکه قسمتی به نام Buzzboard وجود دارد که کاربران به سبب هر buzz که بوجود آوردند پاداش می گیرند.و این مقادیر زیادی وزوز(buzz) ایجاد می کند.پاداش ها به کسانی داده می شود که عکس ها یا ویدیو ها را در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک به اشتراک بگذارند و یا در مورد محصولات step2  مطلب بنویسند.

یکی از ویژگی های متمایز این سایت از مثال قبلی تخصیص امتیاز ها به طور غیرمساوی به فعالیت هاست مثلا برای به اشتراک گذاری در فیسبوک ۱۵ امتیاز بدست می آورید در صورتی که Teleflora برای همه فعالیت ها ۱ امتیاز می دهد.یکی از مهمترین فواید بازی کاری گفت و گو درمورد محصولات یا برند توسط مشتریان است که step2  به آن امتیاز زیادی اختصاص داده است.

در این سایت کاربران از زنبور جدید شروع می کنند و تا زنبور ملکه پیش خواهند رفت و معمولا در هر مرحله باید یک جدول از خواسته های مختلف را انجام دهند که می تواند به خرید تعدادی از محصولات هم منجر شود.

step2-blog-full

در پایان نتایج برنامه نشان می دهد :

–         بخش خرده فروشی سایت افزایش ۱۳۵% ترافیک ارجاع از فیسبوک را مقابل خود می بیند

–         به علاوه تا ۶۰۰% در تعداد ویدیوها و عکس های آپلود شده افزایش داشتند.

Jillian Michaels،بازی کاری برای خوش اندامی:

احتمالا بعضی از شما هم این تجربه را داشتید که برنامه های تناسب اندام را با شور و شوق شروع می کنید ولی بعد از مدتی از آن شور و شوق کاسته می شود و برنامه را رها خواهید کرد.این حقیقت خبر خوشی برای کسب و کارهایی که حیاتشان به ماندن مشتریانشان در این برنامه هاست،نخواهد بود.

Jillian Michaels مربی تناسب اندام است که برنامه ورزشی خود را بازیکاریزه ساخته است بدین صورت که به کسانی که در برنامه های تناسب اندام می مانند و دنیال می کنند پاداش و عنوان می دهد.بنابراین با اضافه کردن المان های بازی جایی که مشتریان از نظر فیزیکی انگیزه کافی را ندارند به کمک آن ها می آید و آنان به مشتریان وفادار کسب و کار مذکور تبدیل می کند.

المان های بازیکاری مثل نشان به صورت دوره ای جهت تازه نگه داشتن چالش پیش رو ظاهر می شود به طور مثال نشان “Buddy up”به کسی تعلق می گیرد که بتواند یکی از اعضای خانواده خود را مجاب کند تا به اهداف خود در تناسب اندامش برسد.یا به طور مثال تشویق کاربران به شرکت در رژیم های ۸ هفته ای به صورت گروهی و رقابت با یکدیگر از دیگر موارد استفاده هوشمندانه ازز بازی کاری در این کسب و کار است

www.jillianmichaels.com/fit/

www.jillianmichaels.com/fit

جیلین در سال ۲۰۱۲ نامزد جایزه  GAward در بخش بهترین استفاده بازی کاری در سلامت و بهبودی،شد.وی به کاربرانش این فرصت را می دهد تا نه تنها با سازوکارهای تعبیه شده انرژی و انگیزه بگیرند بلکه در این راه با دوستان و آشنایانشان هم همراه شوند.

حوزه تجارت الکترونیک ، یکی از پرکاربردترین حوزه ها در استفاده از دانش بازی کاری است.ویژگی های E-commerc مثل تاثیرگذاریی،فراگیری، نیاز به رشد و نوآوری از دلایل توجه و سرمایه گذاری بزرگان این حوزه به بازی کاری به شمار می آید.به گمان من در مدح و کاربرد و تعریف بازی کاری هیچ کدام به اندازه ی موارد پیاده سازی شده نمی تواند در فراگیری این موارد تاثیرگذار و مفید باشد.با هم چند نمونه از کاربرد بازی کاری در تجارت الکترونیک را مرور می کنیم.

مرور بررسی

امتیاز کاربر: 4.64 ( 2 آرا)
0

جوابی بنویسید