آخرین مقالات
بازی‌کاری به سراغ بانکداری الکترونیک می‌رود

بازی‌کاری به سراغ بانکداری الکترونیک می‌رود

فکر می کنم اگر کسی کمی در این سایت گشت و گذار کند بعید است در فراگیری بازی کاری تردیدی داشته باشد و از این همه پتانسیل نوآوری به وجد نیامده باشد.اینبار به سراغ حیطه بانکداری رفته ایم تا تاثیر بازی کاری را در این حوزه بررسی کنیم.

بانک BBVA یک بانک اسپانیایی – پرتغالی است که توانسته یکبار دیگر به دنیا نشان دهد چرا از او به عنوان یکی از بهترین کمپانی ها در زمینه بازاریابی ۲٫۰ به حساب می آید. او به خوبی توانسته است بازی BBVA  را عرضه کند و با استقبال خوبی روبرو شده است.این بازی یک بستر یازیکاریزه شده است که مشتریان را به استفاده از خدمات بانکداری اینترنتی تشویق می کند.بازی در نگاه اول کاملا روتین به نظر می رسد ، شامل امتیازها و نشان ها و جدول رده بندی است اما با کمی تامل می بینیم که بسیار از بازی کاری کردن معمولی  و کورکورانه فراتر است چراکه BBVA یک اقتصاد مجازی(Virtual Economy) در پس سیستم امتیازدهی خود پنهان کرده است.

pantallazo-video-bbva-game340

BBVA یک دستاورد چشمگیر را ارائه کرده است . سیستم به کاربر جازه می دهد تا در ازای استفاده از سایت ، تماشای ویدیوهای آموزش مسائل مالی ، انجام تراکنش های بانکی و استفاده از موبایل بانک امتیازها را به چنگ آورد.بازی به گونه ای طراحی شده که مشتریان می توانند در خود بازی هم امکان انجام عملیات بانکی را دارند و حتی در ابزارهای این بازی امکان رتبه دهی به بانک وجود دارد.

این اقدامات باعث تعلق خاطر مشتری نسبت به بانک و بهبود تعاملات آن ها با بانک می شود. به علاوه باعث همپایی و مشارکت بیشتر مشتریان با بانک نیز می شود. نکته جالب در مورد امتیازات امکان تبدیل آن به بلیط قرعه کشی است و امکان برنده شدن جوایزی چون بلیط تماشای مسابقات مهم ورزشی و یا سفر فراهم می‌شود.

BBVA می خواهد مشتریانش را به سمت استفاده از بسترهای اینترنتی و تعامل اینچنینی با خود هدایت کند و به جای پیاده سازی یک ساختار پیچیده بازی کاری شده از یک بستر بازیکاریزه خارجی برای هدایت مشتریان به سمت خدمات الکترونیک خود استفاده می کند و این به کاربران کمک می کند تا از موانع ذهنی خود خارج شده و آماده ورود به بستر های مجازی شوند و با سیستمی ساده و مطمئن مواجه شوند که بزرگترین انگیزه برای مشتریانش می باشد .

این بازی در ازای استفاده‌ی مشتریان از سایت بانک به آن‌ها امتیاز می‌دهد واین امتیازدهی تعلق خاطر مشتری نسبت به بانک را افزایش و سبب بهبود تجربه‌ی تعاملی وی با بانک می‌شود. از ژوئن سال گذشته که این بازی عرضه شده است، ۷۵۰۰۰ کاربر به بانک اضافه شده و واکنش کاربران به آن بسیار دلگرم‌کننده بوده است.

“بازی” از قواعدی مشتمل بر تماشای ویدئوهایی از آموزش مسائل مالی، انجام تراکنش‌های بانکی و استفاده از موبایل‌بانک تشکیل شده و حتی یکی از ابزارهای بازی، رتبه‌بندی بازی از طرف کاربر و تاثیر آن بر احساس مشتری درحین استفاده از سایت بانک است. مشتریان بازی BBVA را معتادکننده خوانده‌اند و اثر آن را ایجاد تمایل برای استفاده‌ی مدام از سایت بانک عنوان کرده اند.

مسئول امور بازاریابی دیجیتال این بانک در اسپانیا و پرتغال می گوید: امنیت یکی از عواملی است که هنوز بخشی از مشتریان را وادار می‌کند به شعب مراجعه کنند. “بازی” سازوکاری است که ناخودآگاه توجه آنان را جلب می‌کند و سبب غلبه بر این احساس نا امنی می‌شود.” تاثیری که بازی در جلب حس اطمینان این افراد دارد از ارائه گواهی‌نامه‌های امنیتی بانک بیشتر است!”

burke_content

اما فقط BVAA  نیست که به سراغ بازی کاری رفته است ، Mysis یک شرکت ارائه‌کننده نرم‌افزارهای بانکی است، درحال برنامه‌ریزی برای معرفی یک بازی برای تبلت است که به مشتریان در ازای سپرده‌گذاری در حساب‌های پس‌انداز آن‌ها امتیاز می‌دهد. مدیر کانال‌های خرد Mysis  می‌گوید: هر چند این بازی تجربه‌ی ذهنی مشتریان از بانک را بهبود می‌بخشد، ولی به افزایش سپرده‌گذاری‌ها هم کمک می‌کند. هم‌چنین کاربران می‌توانند اهدافی که از سپرده‌گذاری مدنظر دارند را مشخص و بانک، سرویس‌ها و محصولاتی که پاسخگوی اهداف آن‌ها است را به آن‌ها معرفی نماید. نکته‌ی قابل توجه این است که کاربران “بازی” تنها جوانان یا جمعیت شهری نیستند، “بازی” در ۴۴% از روستاهای اسپانیا بازیکن دارد. نکته دیگر این است که بازیکنان می‌توانند امتیازات خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک به دوستان خود منتقل نمایند.

۵ بانک پیشرو در زمینه استفاده از “بازی‌کاری” از این قرارند:

  1. بانک ODBC سنگاپور- ارائه یک بازی به نام playmoolah به کودکان برای آموزش مسائل مالی و ارزش سپرده‌گذاری به آن‌ها.
  2. بانک citi سنگاپور- ارائه یک بازی رسانه‌های اجتماعی برای افزایش استفاده از کارت‌های پلاتینیوم خود در میان کاربران.
  3. CIMB مالزی- ارائه یک بازی برای جوانان به منظور آموزش الفبای مالی و مبادلات آن‌لاین بورس به آن‌ها.
  4. بانک Absa در آفریقای جنوبی- ارائه یک بازی روی فیس‌بوک برای هواداران تیم‌های ورزشی که بانک حامی مالی آن است و پیش‌بینی برنده بازی‌ها و دریافت بلیط حضور در مسابقه بعدی درصورت پیش‌بینی درست.
  5. بانک commonwealth  استرالیا- ارائه یک بازی برای شبیه‌سازی فرآیند سرمایه‌گذاری و خرید. بازیگر در این بازی انواع وام‌ها و بازپرداخت آن‌ها را در کنار پرداخت مالیات تجربه می‌کند.

به نظر می رسد شتاب فراگیری بازی کاری این روزها بیش از پیش رو به افزایش است و این اهمیت استفاده از این دانش را در کشور عزیزمان ایران بیش از پیش ثابت می کندو گروه بازی کاران امیدوار است که توانسته باشد در این راه قدم های مثبتی بردارد.

BBVA یک دستاورد چشمگیر را ارائه کرده است . سیستم به کاربر جازه می دهد تا در ازای استفاده از سایت ، تماشای ویدیوهای آموزش مسائل مالی ، انجام تراکنش های بانکی و استفاده از موبایل بانک امتیازها را به چنگ آورد…BBVA در واقع یک اقتصاد مجازی را خلق کرد

مرور بررسی

امتیاز کاربر: 4.48 ( 3 آرا)
0

جوابی بنویسید