آخرین مقالات
بازخورد و طوفان انگیزشی که به پا می‌کند

بازخورد و طوفان انگیزشی که به پا می‌کند

یکی از مکانیزم های مهم در بازیکاری مکانیزم بازخورد یا Feedback  است.وقتی ما از نتیجه ی کاری که انجام می دهیم یا می خواهیم انجام بدهیم با خبر شویم به شدت در روند انگیزشیمان تاثیرگذار خواهد بود. به طور اتفاقی مطلبی در مورد یک دختر ۲۶ ساله به نام Christina Staggs برخوردم که وقتی یک غریبه به وی می گوید که اگر کمی لاغرتر بود شباهت زیادی به آنجلینا جولی می داشت باعث می شود در ۱۶ ماه ۷۰ کیلو وزن کم کند.

Capture2

 

نکته ی جالب دیگر این است که وی این کار را با خوردن ۳ وعده غدای کم کالری در روز و بردن روزانه سگ خود به گردش انجام داده است.

شاید این مطلب به طور مستقیم به بازیکاری مرتبط نباشد اما دو نکته مهم را می توان از آن استخراج کرد.

اول قدرت مکانیک های بازی ها مثل بازخورد بر روند انگیزشی کریستینا که البته نباید از اراده و عزم این دختر جوان صرف نظر کرد اما آیا واقعا این دختر ۱۴۰ کیلویی تا کنون تصمیم به کم کردن وزن خود نگرفته بود یا هیچ وقت به نحوی از افزایش وزن خود ناراحت نشده بوده است.منظورم این است که در کنار ویژگی های فردی باید نقش آن یک جمله ابتدا  را هم در نظر گرفت.

نکته ی دوم پروسه ای است که برای کم کردن وزن خود طراحی کرده است، شاید اگر دست به رژیم های سخت یا فعالیت های سنگین می زد نمی توانست امروز موضوع این نوشته باشد. شاید!

کریستینا ورزش را در با یک فعالیت سرگرم کننده و نشاط آورآمیخته می کند و مهم تر از همه با اینکه پاداش بسیار برایش بزرگ محسوب می شود یعنی شباهت به آنجلینا جولی ، اما آن را در یک پروسه ی دست یافتنی برنامه ریزی می کند.

در نتیجه برای ما بازیکارها این نکته حائز اهمیت است که تناسب پاداش و عمل از یک طرف و دست یافتنی بودن اعمال کاربران از طرف دیگر باید مورد توجه قرار گیرد.

 منبع: lol-smile
 

درباره‌ی کورش جمشیدی

مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف ، کارشناسی ارشد MBA دانشگاه خواجه نصیر طوسی ، سرپرست هسته ی مشاورین بازیکاری ایران در دانشگاه شریف ، مدیرعامل شرکت پویا سازان تجارت های نوین

جوابی بنویسید