آخرین مقالات
مهربانانه بازیکاری کنید…

مهربانانه بازیکاری کنید…

وقتی چند روز پیش یکی از عزیزانم این تصویر را برایم ارسال کرد یاد حرف چند سال پیش کیوان شجاعی افتادم. آن زمان ما تازه در مورد بازیکاری و پیاده سازی آن در کسب و کارها فعالیت می کردیم. کیوان می گفت: “اینکه الان چه مشکلاتی در بیزنستون دارید مهم نیست بعد از مدتی بازیکاری برای شما به خاطر تجربتون یک عینک می شه که وقتی به چشمتون می زنید به راحتی می تونید بازیکاری رو همه جا ببینید و این عینک بهتون کمک می کنه که درست ببینید…”. شاید به نظر شما این یک ترفند ساده و بامزه باشد که البته هست اما من فکر می کنم ریشه های بازیکاری را می توان در آن به راحتی مشاهده کرد. مهره های رنگی به جای پول نقد مثل نشان هایی می مانند که هر کدام نماینده یک مهر نوع دوستانست که به خوبی حس رضایت از کارخیر و حس لذت از بازی را به هم آمیخته است.

 

در مورد انواع لذت و سرگرمی(Fun) تقسیم بندی های مختلفی شده است. تقسیم بندی متداول(و البته مورد پسند نویسنده) تقسیم بندی ۴ تایی زیر است:

download (1)

 

– سرگرمیهای جدی : مثل ورزش کردن، یادگیری و …

– سرگرمی های آسان : مثل تلویزیون دیدن ، شوخی با دوستان ، خلاقیت

– سرگرمی های سخت : مثل حل معما ، رسیدن به اهداف سخت

– سرگرمی های اجتماعی یا مردمی مثل کمک کردن به مردم ، محیط زیست و …

گیمیفیکیشن و خیریه

این مثال یکی از کاربردهای سرگرمی های اجتماعی است که  ساختار طراحی بازیکاری در آن سهوا یا عمدا  دیده می شود اما نکته مهم تر این عکس برای ما امکان استفاده از بازیکاری در فعالیت های اجتماعی و خیریست.

کارآفرینی اجتماعی ، خیریه ، کمپین های اجتماعی به طور کلی همه حرکت هایی با جوهره مردم نهاد نیاز به مشارکت فعال افراد زیادی دارد، این دقیقا همان نقطه ای است که بازیکاری می تواند تاثیرگذار باشد.

پس مهربانی کنید و حتی در مهربانی هایتان هم بازی کنید.

درباره‌ی کورش جمشیدی

مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف ، کارشناسی ارشد MBA دانشگاه خواجه نصیر طوسی ، سرپرست هسته ی مشاورین بازیکاری ایران در دانشگاه شریف ، مدیرعامل شرکت پویا سازان تجارت های نوین

جوابی بنویسید