آخرین مقالات
گیمیفیکشن و جادوی رقابت (۱٫۰)

گیمیفیکشن و جادوی رقابت (۱٫۰)

چند روز پیش وقتی در برنامه ی ۹۰ در مورد تمرینات تیم نفت تهران ، علیرضا منصوریان از کاربرد GPS برای سنجش سرعت بازیکنانش می گفت ، یک جمله ی وی نظرم را بیشتر به خود جلب کرد و آن هم این بود که وقتی بچه ها GPS دارند ۵۰۰ متر بیشتر از همیشه می دوند گرچه این نوشته در خصوص رقابت و تاثیرات بی نظیرش در عملکرد انسان هاست و در خصوص این مثال نیز به آن خواهیم پرداخت اما در این مورد خاص می توان به تاثیر بازخورد هم اشاره نمود .

رقابت یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین مکانیزم های بازی کاری محسوب می شود.مسلما کارکردهای رقابت را انسان ها با ظهور مباحث بازیکاری کشف نکردند.از دیرباز رقابت در تاریخ بشر نقش آفرینی کرده است.از رقابت بر سر تاج و تخت گرفته بین برادران  سلطان گرفته تا رقابت برای زیبایی در رویدادهایی مثل miss world . اگر دقت کنیم می بینیم هر جا لازم بوده عملکرد افراد به عالیترین درجه برسد و پای انتخاب و شایستگی به میان آمده است از رقابت بهره بردند.

رقابت را به دو دسته می توان تقسیم کرد: رقابت با خود ، رقابت با دیگران

رقابت با دیگران :

به صورت نمادین نماد این نوع رقابت را جدا گلادیاتورها عنوان می کنم نبردی که در واقع یک رقابت است بر سر مرگ و زندگی .images (2)

ورزش ها نمونه ی بارز دیگری از رقابت است اما آنچه که مقصود من است تغییرات انگیزشی و حتی فیزیکی است که در یک انسان در هنگام رقابت با دیگری بر او حادث می شود.نکته ی دیگر جذابیتیست که این رقابت برای دیگران دارد.رقابتی که در آن تماشاچی نداشته باشد یک رقابت ایده آل نیست حال به گیمیفیکیشن برگردیم . به ندرت برای شما رقابت بین نفرات اول یک جدول رتبه بندی در یک سایت جذاب می باشد اما شاید برایتان جالب باشد که کسانی که رتبه های بالاتری در بازی Clash Of Clans دارند به چه سرانجامی می رسند.حالا رقابت بین رئال مادرید و بارسلونا را تصور کنید . به نظر می رسد فرآیند رقابت است که تماشاچی را به وجد می آورد.

گیمیفیکیشن و رقابت

نکته ی دیگر در جذب تماشاچیان یک رقابت میزان تاثیرگذاری آن ها بر یک رقابت است .به دو تصویر زیر نگاه کنید چه چیزی در رقابت بین بازیکنان فوتبال وجود دارد که باعث می شود چنین

bazikaran

bazikaranحدی ازاحساسات بروز داده شود.هویت و تاثیرگذاری یکی از آن موارد است.در خصوص ناظران یک رقابت که می توانند مشتری ها یا کاربران ما باشند چندان در ادبیات بازیکاری صحبت به میان نیامده است در این خصوص در آینده بیشتر صحبت خواهیم کرد.

به تازگی فرصتی فراهم شده بود تا از شرکت هایی که در جایزه ی ملی کیفیت سال گذشته توانسته بودند موفقیت هایی را کسب کنند دیدن کنم.همه ی شرکت ها در حوزه ی IT و ICT شرکت کرده بودند اما حوزه های فعالیتشان متفاوت بود ، از بانک گرفته تا ISP اینترنت .در این ۴ بازدید دو نکته برای من جالب توجه بود.اول اینکه همه ی آن ها رقابت را جدی گرفته بودند و با اینکه مدل های تعالی سازمانی در واقع برای بهبود سازمان هاست اما جو رقابت ، به چالش کشیدن و حتی یادگیری از رقیب به طرز جذاب و مثبتی دیده می شد.دومین نکته سوالی بود که از خود می پرسیدم.رقابت اصلی بین چه کسانیست؟ آیا بین واحدهای تعالی سازمان ها ؟ بین مدیران عامل و ارشد سازمان ها ؟ یا بین تمام کارکنان آن ها؟

مسلما تمام ذی نفعان به یک اندازه در این رقابت سهم نداشتند اما سازمان های برتر بهتر توانسته بودند این حس را در سازمان خود بوجود آورند که همه سهم قابل توجهی در پیروزی و شکست در این رقابت داریم

حال به سراغ بسترهای بازیکاری شده برویم. یکی ازمواردی که در استفاده از رقابت بین کارکنان بسیار شایع است ایجاد رقابت بین نیروهای فروش سازمان هاست . این یکی از موارد استفاده از رقابت با دیگران محسوب می شود . پرسنل فروش با یکدیگر رقبایت می کنند و هر کسی که فروش بیشتری کسب کند امتیاز بیشتری نیز کسب می کند ، حقوق یا پورسانت بیشتری هم دریافت می کند. در این قالب اپلیکیشن ها و نرم افزارهایی هم پیاده سازی شده است.

 

مورد دیگری که در بعضی شرکت ها مشاهده کردم ، شبیه سازی رقابت بین نیروهای فروش به یک مسابقه ی فوتبال است. حتی نمونه ی موفقی توسط یکی از دوستانم مشاهده کردم که برای ارزیابی شاخص های عملکردی در فروش از این بازی و مکانیزم بهره می گرفت.

در خصوص رقابت باز هم صحبت خواهیم کرد.

درباره‌ی کورش جمشیدی

مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف ، کارشناسی ارشد MBA دانشگاه خواجه نصیر طوسی ، سرپرست هسته ی مشاورین بازیکاری ایران در دانشگاه شریف ، مدیرعامل شرکت پویا سازان تجارت های نوین

جوابی بنویسید