آخرین مقالات
مثال هایی از بازی کاری در جهان

مثال هایی از بازی کاری در جهان

دوستان مطلبی که برایتان در نظر گرفتم مدت ها پیش آماده و منتشر کرده بودم اما تصمیم گرفتم با کمی دخل و تصرف یکبار دیگر آن را ارائه دهم . هدف بررسی نمونه های موفق بازی کاری در جهان است این نمونه ها و آمارها کمک شایانی به درک اهمیت بازی کاری و کاربردهای وسیع آن می کند.

گفتیم بازی کاری دانش بکارگیری ۳ جنبه از بازی ها یعنی تفکر بازیساز،مکانیک بازی و المان های بازی برای درگیر کردن مخاطب و حل مشکلات است. (Gabe Zicherman)

در این مثال ها در حوزه های مختلف می توانید کاربردهای بازی کاری را مشاهده کنید اما در هر مثال بررسی چگونگی به کارگیری سه حوزه مذکور و استفاده از چاشنی fun(شادی یا سرگرمی ) بسیار راهگشا خواهد بود . به نظر من پیاده سازی نادرست بازی کاری خطری است که نه تنها باعث دلسرد شدن طرفداران این حوزه می شود بلکه کاربران را هم نسبت به بستر های بازی کاری بی حوصله می کند ولی بدون شک پیدا کردن شناخت کافی از بازی کاری ما را به سوی اعتلای این هدف سوق خواهد داد.

Nike +

+Nike

برای اولین مثال از بازی کاری سراغ صنعت کفش می رویم.شرکت نایک کفش تولید می کند و می خواهد مردم را به دویدن تشویق کند. بنابراین محصولی به نام +Nike تولید کرده و یک دستگاه به نام Accelerometer که درون کفش تعبیه می شود و در طول حرکت ورزشکار آن را ردیابی کرده و به صورت بی سیم به گوشی هوشمند(wireless) یا رایانه شخصی(PC) متصل می شود و میزان مسافت و سرعتی که دونده می پیماید و را به او نشان می دهد.شرکت Nike در همین راستا اپلیکیشن هایی می سازد و در آن امکاناتی علاوه بر ارائه سرعت و مسافت به کاربر مثل مقایسه و رقابت با خود و یا با دوستانتان در فیسبوک را برای کاربران ارائه می دهد.در صورتی که کاربر بتواند در موارد از پیش تعیین شده ای(مثل مسابقه با دوستانتان) موفق شود یا بهبود یابد(مثل تعداد دفعات دویدن در هفته و یا بهبود رکورد قبلی) به کاربر جام(Trophy) یا مدال(Medal) تعلق می گیرد.در نظر گرفتن امکاناتی از این دست و یا بیشترین سرعت، بیشترین مسافت ، بهترین زمان و اطلاعات متنوع دیگری برای ارائه به کاربر، فضایی جذاب تر برای کاربر فراهم می آورد و باعث تشویق کاربر و القای حس مبارزه طلبی و چالش به او می شود،در نتیجه دویدن را سرگرم کننده تر و جذاب تر می کند.

Club Psych 

Club Psych   Psych TV Series   USA Network

Club Psych نام سایتی است که متعلق به یک برنامه محبوب تلویزیونی به نام psych می باشد که توسط USA Network (یک شرکت تلویزیون کابلی) تولید می شد این برنامه چندی پیش سایت خود را تغییر داد و با یک ظاهر بازی کاریزه شده (Gamify) به زور شد.در این سایت مکاینک ها و المان های بازی کاری چون نشان ها، سطح بندی ،ماموریت،امتیاز و جدول رده بندی به چشم می خورد که در بازی کاری بسیار رایج هستند مثلا از کاربران سوالاتی می شد که در صورتی که برنامه ها را دنبال کرده باشند می توانند به آن ها پاسخ دهند.نتایج خیره کننده است.

–     ترافیک کلی سایت ۳۰% افزایش یافت.

–     فروش آنلاین کالاهایش تا ۵۰% افزایش یافت.

–     بازدید صفحاتش توسط کاربران ۱۳۰% افزایش یافت.

–     به اشتراک گذاری محتویات psych در فیسبوک از مرز ۳۰۰۰۰۰ بار گذشت و در دسترس حدود ۴۰ میلیون بیننده قرار گرفت این درحالی است که طبق آمار قبلا بینندگان این برنامه حدود ۴٫۵ میلیون نفر بودند.

Speed Camera Lottery

 10_12_07-speed-camera-lottery

و اما در این مثال به سراغ حوزه حمل و نقل و ترافیک می رویم.این پروژه یکی از طرح های ارائه شده برای مسابقه ای که توسط کمیپین نظریه شادی(the fun theory)  فولوکس واگن در سوئد اجرا شده است.چالش پیش رو کم کردن سرعت رانندگان است.ایده به این صورت است که با ساختار مشابه دوربین های کنترل سرعت ،سرعت ماشین ها اندازه گرفته می شود و توسط یک نمایشگر به راننده نشان داده می شود و رانندگانی که سرعت مجاز را رعایت کرده باشند و بر اساس علایم حرکت کرده باشند صاحب یک بلیط بخت آزمایی خواهند شد که جایزه آن از جریمه هایی که توسط متخلفینی که سرعت مجاز را رعایت نمی کردند تامین می شود.حال نگاهی به نتایج بدست آمده بیاندازیم.

–         متوسط سرعت در استوکهلم از ۳۲ به ۲۵ کیلومتر بر ساعت

–         سرعت ۲۰% از رانندگان کاهش می یابد

همانطور هم که قبلا هم اشاره شده بود یکی از حوزه هایی که می توان از بازی کاری بهره جست بوجود آوردن تغییرات رفتاری در مردم است و همانطور که مشاهده کردید در این مثال بیشتر از اینکه به المان های بازی کاری تکیه شود به مکانیک بازیکاری توجه شده است.

Zombies Run

Zombies-Run

زامبی ها انسان هایی هستند که پس از مرگ به آدم خواری مشغول می شوند و در شهرهای آلوده سرگردانند. اگر این نوع کفش را بپوشید و با گوشی هوشمند  خود حرکت کنید مادامی که در حال دویدن باشید از چنگال زامبی ها در امان خواهید بود اما در صورتی که از دویدن دست بکشید و به مقصد نرسیده باشید سر شما توسط زامبی ها خورده خواهد شد.این محصول که مانند Nike+ امکان بازی همزمان با دوستان را دارد و به کاربر “بسته ی مقوی” برای قدرت بیشتر و تشویق ارائه می دهد.موقعیت زامبی ها در گوشی هوشمند شما مشخص می شود و حتی گاهی نردیک شدن آن ها را به شما هشدار می دهد.دراین application المان های متعدد بازی کاری دیده می شود.

drop box

در ابتدا پس از عضویت در drop boxهر کاربری به صورت رایگان امکان استفاده از ۲ گیکا بایت را دارد. ولی کاربر میتواند ۲۵۰ مگا بایتِ بیشتر در صورت انجام یک سری فعالیت داشته باشد. دراپ باکس از بازی کاری استفاده میکند، به گونه ای که با استفاده از تکنیکهای بازی کاری کاربر در صورت انجام یک سری فعالیت های جالب و سرگرم کننده اجازه استفاده بیشتر از فضای مجازی را دارد.

منابع :

Gabe Zicherman : Gamification by design

https://class.coursera.org/gamification-002/class/index