آخرین مقالات
نگاهی بر تاثیرات بازی کاری در مراقبت های درمانی

نگاهی بر تاثیرات بازی کاری در مراقبت های درمانی

بازی کاری در حوزه سلامت پیشرفت های خوبی داشته است.اخیرا راهکارهای جدیدی درمورد چگونگی تاثیرگذاری بازی کاری در درنمای صنعت سلامت به وسیله آموزش های شبیه سازی شده (  simulation learning) یا الهام گیری در برنامه های مربوط به بیمه های درمانی، مدیریت بیماری(disease management) و بسیاری از موارد دیگر مطرح می شود.

آموزش به وسیله شبیه سازی و تعامل :

وب سایت PharmExec.com در مقاله ای به طور مفصل به مقوله ی کسب و کار هایی که از محرک های بازی برای تشویق به تغییرات رفتاری بیماران می کنند،می پردازد و بازی کاری را راهکاری عملی و نسبتا سریع که میراث تکنولوژی موبایل و قدرت پردازش و گرافیک کامپیوترهاست می داند.در قسمتی دیگر به شرح پروژه ای به نام Syandus می پردازد که با شعار”یک بنگاه آموزش عملی”در پنسیلوانیا شروع به کار کرده است.این برنامه که توسط دو شرکت بزرگ داروسازی بوجود آمده در مورد بیماران انسداد ریه COPD نرم افزار شبیه سازی ارائه داده است که شامل نکات جالبی است:

  • این برنامه به پزشکان اجازه می دهد تا یک بیمار مجازی بسازند و آن را کنترل کنند و حتی اضافه کردن و کنترل متغییرهای جدید با ثبت اطلاعات پزشکی مربوط به آن.
  • شامل ابزارهای سنجش محیطی می باشد که میزان واکنش بیمار را به سطوح مختلف فیزیلوژیک را نشان می دهد.
  • مقدمه ای برای درمان مواد اعتیادآور است به طور مثال اینکه ببینیم وضعیت بیمار چکونه با کمتر سیگار کشیدن در هر روز تغییر می کند.
  • تعامل بسیار مثبتی بین پزشک و بیمار ایجاد می کند و این فرصت را به پزشک می دهد تا به بیمار نشان دهد چگونه رفتارهایش تاثیر مستقیمی روی وضعیت بیماریش می گذارد.

بیمه های درمانی بازی کاری را در آغوش می کشند:

 مجله BusinessInsider  در مقاله ای از کالج وارتون پنسیلوانیا به بررسی بیمه های مینسوتا که از برنامه های بازی کاری سازمان بهداشت و درمان که OptumizeMe نام دارد استفاده کردند،می پردازد.این پروژه فرد را به انجام برنامه های مربوط به تناسب اندام با درگیر کردن دوستانش تشویق می کند. آن ها یک بازی در حال آزمایش و توسعه دیگر هم به نام Join For Me ارائه دادند که نوجوانانی که اضافه وزن دارند را هدف گرفته است.در این افراد خطر ابتلا به دیابت در آینده وجود دارد و این برنامه با ابزارهای بازی کاری سعی در تشویق و انگیزش آن ها به فعالیت های فیزیکی مانند رقص برای سالم ماندن می کند.

Join for me یک برنامه ۱۶ هفنه ای برای تمام خانوادست اما با هدف آموزش به نوجوانان و اصلاح عادت های نادرست غذایی آن ها طراحی شده و به همین دلیل استفاده از فاکتور سرگرم کننده و مفرح بودن بسیار در موفقیت آن تاثیرگذار است.

بیماری های مزمن را با تفریح درمان کنید:

دیابت به هیچ وجه سرگم کننده نیست! اما کمپانی هایی مانند GameMetrix Solutions وجود دارند که بسترهای سرگرم کننده براساس بازی های کلاسیک مثل Solitaire و Jeopardy با هدف مدیریت اینگونه بیماری ها طراحی می کنند. ایده ، قراردادن بیمار در بازی هایی است که از محرک های آشنا و امتحان شده بازی با پیچیدگی کم استفاده شده است. در سال ۲۰۰۷ این شرکت بازی ای برای دیابتی ها بر اساس بازی مشهور Trivial Pursuitبه بازار ارائه کرد که نتیجه ی خیره کننده ای دربرداشت.با وجود بازاریابی نه چندان زیاد حدود ۳۰۰۰ بیمار به صورت مداوم این بازی را انجام می دادند.

آینده ی بازی کاری در صنعت بهداشت و درمان:

Saatchi & Saatchi Wellness دربخشی از کنفرانسی به میزبانی SSW در هفته ی رسانه های اجتماعی که به بررسی موفقیت ها و شکست های برنامه های سلامت و بسترهای رسانه های اجتماعی مربوط به آن می پرداخت درباره ی بازی کاری می گوید: بازی کاری در بهداشت و درمان آینده نیست بلکه حال است.

 به هر حال تغییرات رفتاری یکی از مفیدترین نتایج بازی کاری است و این مقوله در ضمینه مراقبت های درمانی بسیار مهم است تصور کنید وقتی خوردن داروها در زمان مقرر برای بیمار یک چالش باشد که برای پیروزی درآن با خود یا دیگران رقابت کند.

بازی کاری در حوزه سلامت پیشرفت های خوبی داشته است.اخیرا راهکارهای جدیدی درمورد چگونگی تاثیرگذاری بازی کاری در درنمای صنعت سلامت به وسیله آموزش های شبیه سازی شده ( simulation learning) یا الهام گیری در برنامه های مربوط به بیمه های درمانی، مدیریت بیماری(disease management) و بسیاری از موارد دیگر مطرح می شود.

مرور بررسی

امتیاز کاربر: 4.95 ( 1 آرا)
0

جوابی بنویسید